logo-blog

Mam wadę wzroku, czy mogę latać?

W przypadku licencji pilota samolotowego turystycznego, której posiadanie uprawnia do lotów na własne potrzeby, przepisy dopuszczają wadę wzroku w przedziale od -8 do +5 dioptrii. Można latać w okularach i szkłach korekcyjnych.

W przypadku wady wzroku większej niż podany przedział dopuszczalne są korekcje wzroku metodą chirurgiczną w celu zmniejszenia wady. Przypadki wady wzroku przekraczającej założone kryteria rozpatruje się indywidualnie u specjalistów dedykowanych do badań lotniczych.

    W rozmowie z  lek. med. Leszkiem Buczyłko z warszawskiej przychodni Alergo-Med Aviation, dowiedziałem się, że z tych nielicznych przypadków odmowy pozytywnego orzeczenia lekarskiego zdecydowana większość to przyczyny związane ze wzrokiem. Oprócz przypadków wykraczających poza tolerancję -8/+5 dioptrii z latania eliminuje na pewno jaskra, brak widzenia przestrzennego oraz poważne zaburzenia w widzeniu kolorów.

    (13 głosów, średnia ocena 4.46 na 5)

    Runway Pilot Club

    Zapraszamy Cię do czynnego udziału w społeczności szkoły, dziel się swoją wiedzą z innymi dołączając do dyskusji pod wpisami na blogu Runway Pilot Club.