Aviation English ICAO Level 4+ Lataj również poza granice Polski. Do krajów UE oraz należących do strefy Schengen nie ma potrzeby odpraw celnych. Na kursie frazeologii angielskiej zdobędziesz umiejętność komunikowania się z wykorzystaniem ustandaryzowanych zwrotów w języku angielskim.
1 000 PLN
Czy muszę znać angielski, żeby przystąpić do kursu Aviation English?
Kurs Aviation English jest zorientowany na naukę proceduralnej frazeologii lotniczej w języku angielskim. Zajęcia prowadzone są w języku polskim i angielskim z założeniem, że osoby uczęszczające na kurs nie dysponują płynną znajomością języka angielskiego a chcą nabyć określone umiejętności umożliwiające im komunikację w wąskim obszarze jakim jest frazeologia lotnicza. Znajomość języka angielskiego na podstawowym poziomie jest jednak wskazana żeby uczestnictwo w zajęciach było efektywne dla kursanta. Nie ma potrzeby posiadania żadnych certyfikatów potwierdzających znajomość języka angielskiego, to jest Twój wybór czy jesteś gotów, żeby poszerzyć swoją wiedzę o frazeologię lotniczą w języku angielskim, warto spróbować.
Czy muszę mieć licencję, żeby zapisać się na kurs Aviation English?
Nie ma formalnych wymagań co do posiadania Licencji Pilota Samolotowego lub innej licencji bądź świadectwa kwalifikacji. Kurs Aviation English może zrobić każdy, którego celem jest zdobycie wiedzy z zakresu komunikacji radiowej w służbie lotniczej prowadzonej w języku angielskim. Obecnie w naszej przestrzeni powietrznej przemieszcza się coraz więcej statków powietrznych różnej kategorii prowadzonych przez pilotów anglojęzycznych, ważne jest, żeby posiadać umiejętność komunikowania się w określonym standardzie, jaki zapewnia zestaw ustandaryzowanych zwrotów w języku angielskim. Oprócz pilotów samolotowych i śmigłowcowych w kursie uczestniczą również piloci samolotów ultralekkich oraz piloci paralotni, taka wiedza przyda się każdemu.
Czy po zakończeniu kursu mogę przystąpić do formalnego egzaminu ICAO Aviation English?
Oczywiście, kurs Aviation English ukierunkowany jest na przygotowanie Ciebie do przystąpienia do formalnego egzaminu ICAO Aviation English nadającego uprawnienie do komunikowania się w jezyku angielskim, które to uprawnienie jest wpisywane do licencji po pozytywnym zdaniu egzaminu przed komisja egzaminacyjną.
Przeczytaj dalej o ile poszerzymy Twój zakres wiedzy przygotowując Cię do prowadzenia komunikacji radiowej w języku angielskim
1. Basic operating procedures
Wprowadzenie i omówienie podstawowych elementów komunikacji radiowej, omówienie dobrych praktyk oraz podstawowych standardów podczas wymiany informacji między stacjami. Omówienie używania skrótów, korygowania pomyłem oraz przekazywania korespondencji między stacjami. Przeczytaj szczegółowe zestawienie zagadnień omawianych na kursie w obszarze tego przedmiotu:
- Introduction – general info about ICAO level 4
- Rules and fundamentals of air – ground radio communicatio
- Effective Pilot / Controller Communications
- The Pilot / Controller Communication Loop
- Correct transmitting techniques
- Categories of messages
- Phonetic alphabet
- Transmission of letters Transmission of numbers
- Callsigns & abbreviation procedure
- Time, distance, speed, altitude, height, FL , pressure
- Noises on the frequency
- Standard words and phrases
- Readback
- Correction
- Transfer of Communications
2. Communication failures
Szczegółowe omówienie procedur awaryjnych w różnych scenariuszach zdarzeń. Przeczytaj szczegółowe zestawienie zagadnień omawianych na kursie w obszarze tego przedmiotu:
- Initial action
- Air to Ground failure
- Receiver failure
- Ground to air failure
- Other action to be taken
- Intercepting procedures
3. Aerodrome
Zapoznanie się ze słownictwem dotyczącym poszczególnych elementów lotniska. Nauka frazeologii wykorzystywanej podczas realizacji operacji naziemnych w zakresie normalnym oraz awaryjnym. Przeczytaj szczegółowe zestawienie zagadnień omawianych na kursie w obszarze tego przedmiotu:
- Aerodrome parts and areas
- ATC Clearances
- Start-up & push back/ power back clearance
- Taxi instructions before departure
- Preparation for departure
- Take-off clearance
- Aborted take-off
- Essential Aerodrome Information
4. Weather information
Umiejętność dekodowania depesz meteorologicznych jest niezbędna dla bezpiecznego poruszania się w przestrzeni powietrznej, nabędziesz w czasie zajęć z tego przedmiotu biorąc udział w warsztatach mających na celu pracę z depeszami meteo. Przeczytaj szczegółowe zestawienie zagadnień omawianych na kursie w obszarze tego przedmiotu:
- Weather broadcasts
- ATIS
- VOLMET
- SIGMET / AIRMET
- RVR reporting
- Runway conditions / Braking action / braking coefficient
- SNOWTAM
- Turbulence, icing, Cb
5. Departure
Komunikacja prowadzona podczas odlotu z uwzględnieniem różnych faz a co za tym idzie kontaktem z różnymi służbami ruchu. Przeczytaj szczegółowe zestawienie zagadnień omawianych na kursie w obszarze tego przedmiotu:
- Transfer to radar departure unit
- Non-radar departure
- SID
- Transferring to area control centre
- Transferring to FIS
6. En route
Omówienie sytuacji, które mogą towarzyszyć przelotowi po trasie w różnych wariantach wykorzystania przestrzeni powietrznej. Przeczytaj szczegółowe zestawienie zagadnień omawianych na kursie w obszarze tego przedmiotu:
- Initial contact
- Requested level
- Level reporting
- Level instructions
- Level change instructions
- Traffic information
- Traffic avoidance – ACAS phraseology
- Weather information / adverse weather
- Position reporting
- Joining airways – clearance into controlled airspace
- Cancelling IFR flight plan
- Transfer of communications
- Leaving for uncontrolled airspace
- Holding instructions
- Descent clearance
- Transition through controlled airspace
- Frazeologie: RVSM, 8.33MHz, R-NAV performance
7. VFR arrival, approach and landing
Szczegółowe omówienie zasad poruszania się wokół lotnisk oraz dolotu i lądowania na lotniskach w warunkach VFR. Przeczytaj szczegółowe zestawienie zagadnień omawianych na kursie w obszarze tego przedmiotu:
- Initial contact
- Transition through TMA/CTR
- Holding instructions
- Aerodrome circuit joining instructions
- Reporting in aerodrome circuit
- Landing instructions
8. Approach control IFR
Procedury zbliżania oraz związane z nimi metody ich realizacji są przedmiotem tego wykładu. Przeczytaj szczegółowe zestawienie zagadnień omawianych na kursie w obszarze tego przedmiotu:
- STAR
- Initial contact
- Speed control
- Vectoring to final approach
- Initial approach clearance
- ILS approach
- Surveilance radar approach
- PAR
- Visual approach
- Non radar approach
- Holding procedures
- Transfer of communication
9. Final approach and landing
Wykonywanie procedury podejścia do lądowania oraz samego lądowania to najbardziej pracochłonna faza lotu, również natężenie korespondencji w tym czasie jest znaczne, ważne jest swobodne poruszanie się w obszarze wszystkich zwrotów, które mają miejsce w wymianie korespondencji. Przeczytaj szczegółowe zestawienie zagadnień omawianych na kursie w obszarze tego przedmiotu:
- Intermediate and final approach
- Landing clearance
- Taxi instructions after landing
- Missed approach
- Touch and go / low pass
10. Radar service and control provided by ATC
Nauka komunikacji ze służbami zapewniającymi kontrolę opartą o radar. Omówienie zasady działania oraz możliwości jakie daje kontakt ze służbą radarową. Przeczytaj szczegółowe zestawienie zagadnień omawianych na kursie w obszarze tego przedmiotu:
- Radar identification SSR / PSR
- Vectoring for identification
- Squawk and squawk IDENT
- Special codes
- Vectoring
- Radar failure, fade area,
- Termination of radar control
- Speed control (Mach number, IAS)
- Rate of climb/descent
11. Distress and urgency
Omówienie sytuacji niebezpiecznych i naglących z wytłumaczeniem zasad działania nadzoru przestrzeni powietrznej w przypadku ich zaistnienia. Przeczytaj szczegółowe zestawienie zagadnień omawianych na kursie w obszarze tego przedmiotu:
- Distress messages and acknowledgement
- Imposition and cancellation of distress communication
- Imposition and cancellation of silence
- Urgency messages
12. Human performance
Wprowadzenie w kwestie sytuacji zdrowotnych jakie moga mieć miejsce wśród pasażerów, które mogą również wpłynąć na to lotu. (Most typical situations with a sick passenger on board)
13. Aircraft
Słownictwo związane z budową samolotu oraz procedurami, które realizuje się na pokładzie podczas lotu. Przeczytaj szczegółowe zestawienie zagadnień omawianych na kursie w obszarze tego przedmiotu:
- Aircraft parts and systems
- Standard operating procedures + checklists
- Emergency equipment
- Typical failures
14. In-flight special situations
Podczas lotu mogą mieć miejsce różne nieprzewidziane sytuacje, na zajęciach omawiane są te, które można zidentyfikować i określić standardowe działania w przypadku ich zaistnienia. Przeczytaj szczegółowe zestawienie zagadnień omawianych na kursie w obszarze tego przedmiotu:
- Explosive decompression & emergency descent
- Window crack
- Engine failure
- Hazardous material on board
- Sick passenger on board
- Aggressive passenger - unlawful interference
- Fuel jettisoning (fuel dropping)
- Technical problems
- Diversion to alternate aerodrome
15. Contact with airport services and line maintenance
Zapoznanie się z operacjami na lotniskach, które nie koniecznie wiążą się bezpośrednio z wykonywaniem lotu, ale często muszą być obsłużone, żeby samolot mógł wystartować. Przeczytaj szczegółowe zestawienie zagadnień omawianych na kursie w obszarze tego przedmiotu:
- Handling Agent
- Refuelling
- Pushback
- Start up
- Deicing
- Customs
- CAA Inspectors (Line check)
- MET office
- Airport Duty Officer
- ATS Reporting Office („C”)
Szkolenia teoretyczne w dogodnych opcjach czasowych
Organizujemy kursy w trzech opcjach żeby jak najlepiej dopasować się do Twojego kalendarza. Bieżące terminy nadchodzących kursów możesz sprawdzić poniżej przy wybranej opcji. Wszystkie kursy realizowane są w dwóch cyklach. Cykl wiosenny rozpoczyna się w marcu i kończy w sierpniu, cykl jesienny rozpoczyna się w październiku i kończy w lutym. Przy wyborze kursu zastanów się który z cykli najbardziej pasuje do Twojego kalendarza.
NAJBLIŻSZY KURS: MAJ 2015
KOLEJNY KURS: Sesja jesienna 2015
Zajecia odbywają się w godzinach od 18:00 do 21:00, jeżeli pracujesz w Warszawie, to ta opcja jest dla Ciebie, czas dojazdu z Ursynowa do naszej szkoły ulokowanej na Bemowskim lotnisku to około jednej godziny w popołudniowych korkach, zatem kończąc o 17:00 zdążysz jeszcze zajęcia. Na wniosek grupy godziny kursów możemy dostosować +/- 30 minut.
Co muszę zrobić, żeby zapisać się na kurs?
Zgłoszenie uczestnictwa w kursie jest proste, możesz wszystko załatwić przez Internet.
- Dokonaj wpłaty zaliczki w wysokości 500 PLN, wpisując w tytule przelewu rodzaj kursu oraz wybraną opcję, na przykład: „Aviation English”
Runway Sp. z o.o.
Nr konta: 21 1030 0019 0109 8530 0015 3684 - Napisz do nas email wypełniając formularz kontaktowy podając następujące informacje: Imię i Nazwisko, telefon kontaktowy, nazwa, opcja i termin kursu
- Gotowe ! Po otrzymaniu powyższych informacji i przelewu zaliczki wpisujemy Cię na listę kursantów. Przed terminem zbliżającego się kursu dostaniesz od nas email przypominający o zbliżających się zajęciach
Obserwuj nas na